Brexit gelecek yıllara damga vurabilecek bir ayrıntı
Tayfun VARDAR / tayfunvardar@binbirproje.com

Tayfun VARDAR / tayfunvardar@binbirproje.com

İngiltere'de Emlak ve Yaşam

Brexit gelecek yıllara damga vurabilecek bir ayrıntı

06 Ocak 2018 - 20:44

Herkese selam ve sevgilerimi sunar yeni yılın herkese sağlık, başarı ve mutluluk getirmesi dileği ile yazıma başlamak isterim.

 

Brexit, Türkiye’ de çoğunluk olarak pek önemli algılanmasa da aslında gelecek yıllara damga vurabilecek bir ‘ayrıntı’. İngiltere’nin kendine has sebep-sonuç öngörüsü olsa bile, bu çıkış nelere gebe olacak elbette zaman söyleyecek bize. Ancak tarihsel gelişimler, kaçınılmaz olarak İngiltere’yi bu çıkışa itmiş gibi gözüküyor. Bu yazı bölümünde bu perspektiften Brexit’ in altında yatan fikri ve politik düşünceyi aktarmaya çalışacağım. Brexit yazı dizisi birçok bölümden meydana gelecek ve ara ara gelişmeler ışığında diğer bölümleri yazmaya çalışacağım.

 

Brexit’ in İngiltere için doğuracağı lehte veya aleyhteki sonuçların kaynağı kanımca tarihsel süreçte birkaç soruyu öne çıkartıyor. Bence ilk soru Neden Brexit?

 

Brexit, British – Exit olarak bilinir ve yarım aşıra aşkın bir tarihi vardır. İkinci Dünya Savaşından sonra 19 Eylül 1946 da ilk olarak Winston Churchill tarafından konu edilen Avrupa Birleşik Devletleri fikri temel olarak Barış, Güvenlik ve Özgürlük felsefelerini belirtiyordu. Şimdiki Avrupa Birliğinin ‘Babası’ olarak da bilinen Churchill, Almaya ve Fransa arasında ki bir mutabakat için çağırıldığında ‘Avrupa Ailesini’ kurmak düşüncesi ortaya attı. Ancak İngiltere’nin bu birlik içerisinde mi yoksa yanında mı olacağı, fikri olarak bile Churchill tarafından kesin olarak belli edilmedi. Bazı yazarlar, Churchill’ in hiçbir zaman Avrupa Birliğine katılmaya karşı olmadığını belirtse de bazı yazarlar Churchill’ in bu birliği oluşturması için Almaya ve Fransa’yı öne sürüp İngiltere’yi imparatorluk tarihinden gelen tutkularını Avrupa ile sınırlı tutmak istemediği için İngiltere’nin net olarak Avrupa Birliği içinde olmasını istemedi demektedirler. Hatta Churchill’ in bir konuşmasında, ‘Eğer İngiltere’ye Avrupa ve Açık Denizler arasında bir tercih sunulsa, İngiltere Açık Denizleri seçmelidir’ demiştir. Bu tutku ve düşünce Avrupalı ülkelerin alt ajandasında Brexit’ e uzana yolda belirleyici olmuştur.

 

İngiltere, 1961 de Avrupa Birliğine başvurusunu yapmış olsa da birliğe kabul edilişi 1973’ü bulmuştur. Bunun başlıca sebebi 1963’te Fransız Charles de Gaulle’ in vetosu idi.

 

1975’de yapılan bir referandumda halkın %67 si birlik içinde kalma yönünde oy kullansa da 1980’ler de Muhafazakarların ve İşçi partililerin Avrupa’ya bakışı değişiklik göstermiştir. Bu değişimin sebebi ticari ve ekonomiktir. Margaret Thatcher 1988 Bruges konuşmasında, Ulusların baskı altına alınması, iktidarların Avrupa merkez çatısı altında çalışmaya zorlaması ve bu iki konunun ortak hedefleri tehlikeye atacağı anlamına gelebileceğinden dolayı Avrupa topluluğu uyarmıştır. 1994 de Tony Blair başa geçtiğinde, Avrupa birliğine bağlı ve hatta Euro para birimine geçiş sürecini takip eden bir hükümet profili vardı ki bu muhafazakarları gerçekten kızdırmıştı. Bu ikilem sonucu David Cameron belki de son Brexit referandumunu yapma kararı almış ve sonuç olarak Brexit hayata geçmiştir. Evet 29.03.2019 da resmen İngiltere Avrupa Birliğin dışında ama yanında bir ülke olarak tarihe geçecektir.

            https://www.theguardian.com/politics/2016/feb/07/british-euroscepticism-a-brief-history

 

Politik diyebilirsiniz ancak gerçeği yansıtması açısından PM Theresa May, Eylül ayının sonlarında Florence, İtalya’da yaptığı konuşmasında;

 ‘The United Kingdom has never felt at home being in the European Union’

(Birleşik Krallık, Avrupa Birliği içinde hiçbir zaman evinde hissetmedi) demiş ve bunu tarih ve coğrafi nedenlere bağlasa bile;

‘The European Union never felt to us like an integral part of our national history in the way it does to so many elsewhere in Europe’

(Avrupa Birliği, Avrupa içinde diğer yerlere yaptığı gibi bizi hiçbir zaman milli tarihimizin ayrılmaz bir parçası gibi hissettirmedi) diyerek aslında Brexit kararının tarihsel bir süreç olduğunu açıkça belirtmiştir. Bu açıdan bakıldığında aslında bir sürecin bittiği anlamı çıkıyor. Bazı politikacılar, Brexit in zaten planlandığını ve İngiltere’nin buna tarihi seyirde hazır olduğunu diyebilir ve bu yanlış olmaz.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-41355642

 

Aslında Brexit seçimlerinde yapılan kampanyaların argümanları EU ile olan Para, Mülteci ve Güvenlik konularıydı diyebiliriz. Brexit taraftarları EU ya yapılan ödemelerin haftalık £ 350 milyon olduğunu söylüyorlardı. Bu kadar paranın halk için sağlık, barınma ve refah seviyesinin arttırılmasında kullanılmasının daha akıllıca olacağını savunuyorlardı. Ancak Hazine ve analistler, bu rakamın en az yarısının EU dan yardımlar, yatırımlar ve sosyal projeler ile geri ödendiğini, gerçek net rakamın aslında haftalık aşağı yukarı £ 160 milyon (12 aylık veriler Mart 2017) olduğunu söylemektedirler. Ek olarak Avrupa Birliği ve Ortak Pazar’da kalmanın bu net rakamdan daha değerli olduğunun altını çizmişlerdi.

 

Mülteci konusunda, ülkelerin EU ortak yasaları uyarınca mültecilere minimum oranda barınak, sosyal ve maddi yardım sağlanması gerekiyor. Bu, cazibe merkezi olan ve parası değerli İngiltere için ekstra bir maliyet denebilir. Brexit sonrası İngiltere vize ve kaçak çalışma konularında daha etkin olacak ve Brexit geçiş süresinden sonra Avrupa Birliği mahkemelerince lehte veya aleyhte yürütülen davalardan muaf olacaktır. Burada yaşayan bazı işi adamlarına göre ise ülkeye gelen kalifiye mülteciler, işçilik maliyetlerini saatlik £ 25’den £ 11’e kadar düşürmüş ve özellikle inşaat ve hizmet sektörünün maliyetleri yarı yarıya düşmüştür.

 

   İngiltere bilindiği üzere bölgedeki global bir askeri güç. Avrupa Birliği içinde askeri ve savunma bütçesi en fazla olan bir ülke. EU, Brexit görüşmelerinde İngiltere’nin bu başlığı bir koz olarak sunmasından rahatsız. EU bunun farkında ve Brexit sonrası hedefleri arasında EU’nun kendi askeri birliğini kurması için şimdiden harekete geçmiş durumda. Ancak şunu da eklemektedirler ki ‘Savunma konusu pazarlıksız beraberce ele alınması gereken bir mevzu’ Ticaret ve Savunma başlıkları ayrı ayrı ele alınmalı düşüncesindeler.

 

Üç başlıkta kısa kısa anlattığım sebepler ışığında Brexit kararı İngiltere için aynı seçim sonuçlarında çıktığı gibi biraz daha iyi gibi gözüküyor. Hatta konuştuğum bazı seçmenler şaka yolu ile; Referandum? diyorlar ve tebessüm ederek ‘Zaten bir karar vardı ve uygulanması için iyi bir sebep gerekiyordu’ diyorlar. Tanıdığım iş çevreleri de Aralık 2017 başlarında EU ile varılan anlaşma çerçevesinde Brexit geçiş süresinin yumuşak bir şekilde olacağından memnun. Kısa vade de bazı zorluklar olsa bile uzun vade de İngiltere’nin kazançlı çıkacağından eminler.

 

Yukarıda ki tarihsel gelişmeler EU’nun İngiltere’ye bakışı da Fransa merkezli mesafeli olmuştur. Avrupa’ da konuşulan dilin İngilizce olmasından tutun da taraflar arası çıkan et ve çikolata krizi Brexit’i destekleyen unsurlar olmuştur. Belki Türkiye EU ile arasında ki münasebetleri bu bakışla değerlendirmeli. Ama ne olursa olsun Avrupa Birliği kanımca 20. Yüzyılın en değerli projesi ve oluşumu.

 

İngiltere’nin çıkışı vakarlı ve ileriyi okuyarak olmuştur diyebilirim. Evet, İngiltere ticari ve politik anlamda özgürlüğü seçmiştir. Değerlerine sahip ve entelektüel yapıda insanların her zaman değerli bir amacı olduğu gibi ülkeleri veya ulusları da aynı şekilde değerlendirebiliriz. Ülke geçmişi, bugünü ve yarınları bu temel değer yargıları ve amaçları ekseninde yaşanmıştır, yaşanıyordur ve yaşanacaktır. Hangi yönetim iş başına gelirse gelsin bu değer yargıları ve amaçlar değişmemelidir. Değer yargılarının ve amaçların büyüklüğü oranında ülkeler itibar görüyor. Eğer itibar görmüyorsanız o zaman değer yargılarınızda ve amaçlarınızda sorun olabilir. Bu bakış çerçevesinde ülkelerin itibarını değerlendirebilirsiniz. Belki İngiltere sistemsel olarak bu temaları ülkesi içinde uygulayan en iyi ülke. Ülke dışında ki uygulamalarına karşı olabilirsiniz. Ancak hala İngiltere Londra bazında cazibe merkezi ve ülke olarak itibarını korumaktadır düşüncesindeyim.

 

            Umarım bu yazıda Neden Brexit? sorusu cevabını bulmuştur. Sonraki yazılarım gelişmeler ışığında diğer olası soruların cevaplarını değerlendirerek devam edecektir.

 

            Saygılar sunarım

 

Tayfun Vardar

 

İrtibat için tayfunvardar@binbirproje.com veya tayfunvardar@hotmail.com email adreslerini kullanabilirsiniz. 

 

 

 

Tercüme /////// Translation

 

 

 

            Greetings to all with my deepest sincere and I hope New Year brings you Health, Success and Happiness.

 

            Brexit could be seen to have a minor affect for the most people in Turkey but I guess it has a specific importance for the years ahead of us. Time, for sure will tell us the consequences of this exit even the UK has own foresight and prudence for Brexit. However, it can be said that historical developments put UK into that path of exit. In this episode, I would like to talk about Brexit in political and ideal perspective. You will find more episodes about Brexit here and in the light of new developments, I will try to give more information about Brexit.

           

            The source of positive and negative consequences of Brexit arises some critical questions in the historical course of the UK. I guess the first question is Why Brexit?

 

            The combination of two words British – Exit has a history of over half a century. Just after the Second World War in 19.09.1946, Winston Churchill put the idea of ‘United States of Europe’ where he was called for reconciliation between France and Germany. The philosophy of this Union was Peace, Security and Freedom. So that he was called ‘Father’ of the European Union. However, Churchill did not explicitly place the Britain in the Union. This uncertainty made both sides to be misunderstood. Some authors say that Churchill was never against the Union. However, some of them say he put France and Germany forward to establish the Union and place the Britain out of it. He did not want to narrow his passion coming from British Imperial history with Euro Zone. Actually, he did not want to see Britain as a member of the Union. One of his speech clearly shows this idea. He said “If Britain must choose between Europe and the open sea, she must always choose the open sea’’. This philosophy made a disturbance on the European Countries and was kept in mind and argued in the favour of Brexit.

https://www.ft.com/content/3d6bbabc-7122-11e6-a0c9-1365ce54b926

 

            In 1961, Britain attempted to be a member of EU but it took 12 years for the approval due to the French Charles de Gaulle veto. The first referendum about remain or leave in the Union was made in 1975 and 67% of voters preferred to stay in the Union. However, Troy and Labour was becoming to be against of the EU due to some commercial and economic issues in the 1980’s. In 1988, Margaret Thatcher made a speech, known as Bruges speech and she said “To try to suppress nationhood and concentrate power at the centre of a European conglomerate would be highly damaging and would jeopardise the objectives we seek to achieve” When we reached 1994, Tony Blair was in charge and he draw a picture closer to EU even he was talking about changing the currency to Euro. Maybe this was the last drop for the Conservatives and Troy Eurosceptic to speak up about leaving the EU more loudly. At this atmosphere, David Cameron had to make a decision for another maybe the last referendum to stay or leave the EU. At the end, yes, Britain will officially leave European Union on 29.03.2019 but will still be a trustworthy partner of EU.

            https://www.theguardian.com/politics/2016/feb/07/british-euroscepticism-a-brief-history

 

            You may say political but I guess it reflects the truth that PM Theresa May said in her speech in Florence, Italy; The United Kingdom has never felt at home being in the European Union and added The European Union never felt to us like an integral part of our national history in the way it does to so many elsewhere in Europe. In fact, she clearly mentioned that it is the historical path leading to Brexit rather than geographical positioning. That was another declaration of an end of the period for the UK. Some of you may say Britain had been already planned her course and ready for Brexit which can be counted as correct.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-41355642

 

            The issues on the referendum campaigns was mainly the Divorce Bill, Money paid for the membership, Immigration and Security. Brexiters claimed that the membership fee of £ 350 million weekly was too high and it could be used for improvement of NHS, Housing and Welfare level. However, analysts and Treasury said it was almost half of the fee paid since UK got refund as social and agricultural projects. Roughly it was £ 160 million weekly (March 2017 yearly data). They also added that it was quite reasonable fee for staying and using the benefits of Common market and EU. Of course, Brexiters say being free of EU will bring UK more economical advantages.        

 

            According to the EU regulations, UK is subjected to supply social and economic aids for the immigrants. It can be said that for a country of attraction, UK holds more immigrants than other EU countries and it is a fact that Pound is stronger than Euro. After Brexit, UK becomes more dominant on visa issues and more deterrent in illegal workers. At the same time, after soft transition period, UK courts has no obligation to the lawsuits in favour or against herself. She will be free in her judgements. Some business persons I recently talked with said that immigrants with good qualifications and legally able to work in the UK decreased the labour costs from £ 25 to £ 11 – 12 per hour which means especially in construction and service industries they decreased the production costs.

 

            As we all know that Britain is one of the global military force in the area. It has the biggest defence and military budget in EU. EU is not comfortable that UK puts the security issue as a bargaining chip. 26 Eurozone countries has already agreed to build their army. However, both sides in Brexit say ‘Security is an issue to work together without any bargain’

            http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/brexit-latest-news-uk-eu-talks-military-protection-report-tory-ministers-a7941566.html

  

            In the light of the issues during the Brexit talks I guess Brexit is in favour of Britain as the result in the referendum showed us. Moreover, with a little bit sense of humour, some people I met said ‘Referendum? There was already a decision and we need to have a good excuse for that’. Also, some of my friends dealing with global businesses said ‘Agreed soft transition period in the beginning of December 2017 may have put some difficulties in short term but in long run, UK will receive much more benefit from Brexit’.

 

            The historical developments mentioned above shows that EU under the leadership of France and the UK kept their distance and managed to be partners for years. Conflicts like language to be spoken, beef and chocolate crises were also favour of Brexit. Maybe Turkey should reconsider her relation with EU in this perspective and make a new route to join. However, European Union is the most valuable project and union in 20th century.

 

            Yes, Britain has chosen to be free from EU. I can say that Brexit is a staid leaving and the UK has her own foresight about Brexit.           Intellectual people having high values always have a valuable target to reach. Likewise, countries and nations have the same property and they always have valuable targets that every other country shows respect. History, Today and Tomorrows of a nation must have been built in the line of these values. They cannot be changed according to the governments that rules the country for a period of time. This stability and unchanged high values make the countries reputable and honourable. If you don’t feel a deserved reputation and honour from other countries, you have to reconsider your values and targets. As far as I see, UK is one of the countries around the World that exhibits such honourable behaviour inside herself. You may not approve her attitude or military force around the World but please we have to admit that London based, the UK still keeps her reputation and be centre of fascination.        

 

            I hope this article make you think the reason of Brexit in other perspective. Following article will be about evaluating the answers of questions in mind.

 

            Best Regards

 

            Tayfun Vardar

 

Please feel free to contact me on tayfunvardar@binbirproje.com and tayfunvardar@hotmail.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar